27. 7. 2024 – naravovarstveni pohod po Smrekovškem pogorju – Komen (1684m) – Veliki Travnik (1637m)

Enodnevna tura po Smrekovškem pogorju – Komen (1684m) – Veliki Travnik (1637m)

 

Datum izleta 27. julij 2024
Čas in kraj odhoda V soboto, ob 8.00 uri zjutraj z Ljubnega ob Savinji s parkirišča na Forštu.
Vodja izleta Anica Pugelj – Anka 031 488 456 (anicapugelj@gmail.com)
Vrsta prevoza Prevoz s kombijem iz Ljubnega do izhodišča ture in nazaj.
Predvideni povratek V soboto, 27. julija 2024, v popoldanskih urah.
Zahtevnost poti Lahka označena pot.
Skupna dolžina hoje 4 – 5 ur
Višinska razlika
Oprema Običajna pohodna oprema z dobro obutvijo.
Potrebni dokumenti Veljavna planinska izkaznica s plačano članarino za tekoče leto, zdravstvena izkaznica.
Hrana in pijača Za vse bo organizirano brezplačno kosilo (enolončnica) in čaj.
Prispevek udeleženca Prevoz – odvisno od števila prijavljenih
Prijava in informacije Pri vodji izleta do srede, 24. julija 2024.
OPOZORILO Hoja na lastno odgovornost, v primeru slabega vremena pohod odpade.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spoštovani varuhi gorske narave, gorski stražarji in ostali ljubitelji Smrekovškega pogorja, vljudno vabljeni na pohod z naravovarstveno vsebino.
Dobimo se na Ljubnem, kjer lahko parkirate svoje jeklene konjičke na Forštu (parkirišče pri nogometnem  stadionu), nato pa se bomo s kombijem ali manjšim avtobusom odpeljali v Ljubenske Rastke in od tam vse do kmetije Tratnik, kjer bomo pričeli pohod.

OPIS POTI:

Šli bomo mimo spomenika na Vahti, ki je postavljen v spomin padlim angleškim pilotom in partizanom. Nadaljevali bomo po označeni poti, ki nas bo kmalu pripeljala do nekdanje gozdarske koče na Telečjih pečeh .Tu bo čas za počitek in razglede. Od koče bomo nadaljevali pot po gozdni vlaki vse do gozdne meje, kjer pridemo na pašnik in že zagledamo kapelico sv. Cirila in Metoda, ki stoji ob planinski poti. Do vrha Komna je še slabih 10 minut hoje, a bomo poplačani s čudovitim razgledom vse do Nizkih in Visokih Tur, Koralp, Pohorja, Boča, Donačke gore, do Medvednice nad Zagrebom, Gorjancev, na celotno Spodnjo Savinjsko dolino s pripadajočimi hribi, Kum in ostalo Zasavsko hribovje. V daljavi se vidi celo do Snežnika, Vremščice in Javornikov. Na zahodu pa se dvigajo Kamniško- Savinjske Alpe in Karavanke.

Hoja po vršnem grebenu Komna je prijetna zaradi mehke trave, ki jo krasijo otočki jagodičevja in manjših smrek. Poskusili bomo lahko kakšno debelo borovnico, ob tem pa se bomo spomnili, da so le- te pomembna hrana tukajšnjim živalim. Komen (1684 m ) je najvišji vrh v Smrekovškem pogorju in je tudi edina nekoliko bolj skalnata vzpetina na sicer slemenastem površju. Na njegovi severni strani se nam v stenah odkriva andezit, kamenina vulkanskega izvora. Nastala je v času smrekovškega vulkanizma, v izbruhu magme pod morjem.
Počitek na vrhu Komna nas bo navdal z občutkom, da smo »kralji na planini visoki«. Spomladi krasi komenske trate kosmatinec, konec poletja tu kraljujejo borovnice, jeseni pa brusnice. Zato je gora v tem času tudi najbolj oblegana. Naša prisotnost bo nabiralce vsaj malo premotila in »morda« bodo poskrili vsaj » rifle« in velike košare, ali pa jim bo postalo malce nerodno. Ne pozabimo: Naberemo lahko največ 2 kg gozdnih sadežev. Sicer pa so letos borovnice pomrznile, tako da ne bo ravno veliko nabiralcev.

Sestop:
Z vrha se bomo spustili nazaj do smerokazov in kapelice, pri kateri se nahaja vpisna knjiga. Kmalu se pot spusti proti gozdu, kjer se dokaj strmo spušča do kolovoza, ki nas pripelje do travnate jase na preval Hlipovec (1453m).Tu je bil nekoč pomemben prehod med Zgornjo Savinjsko in Mežiško dolino. S prevala gremo naprej po prijetni gozdni poti, ki se rahlo vzpenja skozi smrekov gozd do razpotja, kjer se vzpnemo do razglednega stolpa na Turnovki. Tudi tu se bomo predali lepim razgledom, nato pa se bomo mimo mokrišč spustili do planinske koče na Travniku. Nekatere mlake so celo zaščitene in varovane z ograjo, saj so življenjski prostor ogroženih dvoživk in insektov.

DRUŽENJE V KOČI
Koča je v lasti PD Ljubno in je oskrbovana le med vikendi. Gospodar koče je Miha Marovt, ki skrbi za vsa popravila, za nabavo pijače in ostalih zalog, za pripravo drv, za načrtovanje delovnih akcij in za vsa tekoča vzdrževalna dela. Čez leto so urejena dežurstva, za kar skrbijo člani PD Ljubno, ki po potrebi strežejo tudi hrano. Tokratni dežurni nam bodo pripravili topel obrok, za pijačo pa bomo poskrbeli sami. Sledilo bo druženje in pogovor o vseh  zadevah, ki so večna tema varuhov gorske narave: nabiranje gozdnih sadežev, ogrožene živalske vrste, kamor sodijo predvsem gozdne kure (divji petelin, ruševec, gozdni jereb), o virih pitne vode, o varstvu gozdov, pa o vožnji z motornimi vozili, ki so moteči skozi celo leto, zlasti pa pozimi, ko se po prostranih planotah podijo sankači in
motijo življenjske navade gozdnih prebivalcev.
Kot najvišje razvita vrsta na zemlji, ki zna razmišljati, moramo prevzeti odgovornost za naše okolje, naravo in pokrajino. Ohraniti naravo za naše potomce je naša naloga in storiti moramo vse, da se to uresniči.

POVRATEK V DOLINO
Po druženju se bomo spustili do parkirišča na Suhi rampi, kjer nas bo čakal prevoz. Na Ljubno bomo prispeli v popoldanskem času.

Prisrčno vabljeni na pohod, Anka Pugelj

Lep planinski pozdrav. PLANINSKO DRUŠTVO LJUBNO OB SAVINJI

Comments are closed.